Fyzikálne procesy

  • destilácia
  • absorpcia
  • extrakcia
  • kryštalizácia
  • adsorpcia

Odsoľovanie ropy

Ropa po vyťažení z ložiska obsahuje vodu, v ktorej sú rozpustené minerálne látky. Väčšina solí a vody sa odstraňuje už na mieste ťažby, ale aj napriek tomu ropa dopravená do rafinérie obsahuje 0,02-0,2 % obj. vody.

Odsoľovanie ropy je prvý technologický proces na úplnom začiatku spracovania ropy. Ako anorganické soli sú v rope prítomné chloridy a sírany sodíka, draslíka, vápnika a horčíka. Celkový obsah solí sa sumárne vyjadruje ako obsah NaCl a býva v rozmedzí 5-60 mg/kg. Anorganické soli sa musia odstrániť čo najlepšie, pretože pri ďalších technologických operáciách sa pri zohrievaní rozkladajú a uvoľňujú korozívny chlorovodík.

Hlavnými príčinami odstraňovania solí je ochrana pred koróziou, zníženie zanášania technologických prvkov a ochrana katalyzátorov pred zanášaním a ich deaktiváciou.

Odsoľovanie je veľmi dôležitý primárny proces čistenia ropy, ktorý má vplyv na zníženie problémov pri ďalších technologických operáciách, najmä pri zníženie korózie.

Destilácia ropy

Destilácia ropy je fyzikálny proces, pri ktorom sa odvodnená ropa rozdeľuje na užšie frakcie. Je to základný proces spracovania ropy. Podľa konfigurácie rafinérie sa na výrobu ľahkých rafinérskych produktov (benzín, petrolej, plynový olej) využíva atmosférická destilácia a pre delenie mazutu sa používa vákuová destilácia. Atmosférická destilácia sa niekedy nazýva aj rúrková destilácia, pretože surová ropa sa pred vstupom do destilačnej kolóny zohrieva v rúrkovej peci.

Produktom vákuovej destilácie sú olejové destiláty a vákuový zvyšok.

Extrakcia a rafinácia pomocou selektívnych rozpúšťadiel

V procese extrakcie sa využíva fakt, že v niektorých rozpúšťadlách sa kvapalné ropné frakcie rozpúšťajú len čiastočne. Selektívne rozpúšťadlá sa využívajú na rafináciu palív a olejov. Z benzínov sa takto izolujú aromatické zlúčeniny (benzén, toluén, xylény, etylbenzén). Viskózne oleje sa rafináciou rozdeľujú na rafináty pre výrobu mazacích olejov a extrakty, ktoré obsahujú polyaromatické a živičnaté látky.

V praxi sa využívajú viacstupňové série miešačov a usadzovákov alebo kontinuálne protiprúdné extrakčné kolóny.

Absorpčné procesy

Absorpcia sa využíva na spracovanie rafinérskych plynov. Najčastejšie sa používa na separáciu sírovodíka z plynných zmesí.

V absorpčnej kolóne sa plyn zbaví nežiaducich prímesí (H2S, NH3, CO2) tým, že prechádza do kvapalného absorbentu. V desorpčnej kolóne dochádza k odohnaniu pohltenej zložky ohriatím absorbenta alebo pomocou prúdu plynu.

Adsorpčné procesy

Adsopcia sa využíva na odstránenie malých množstiev látok z plynov a kvapalín. Najčastejšie sa jedná o odstránenie farebných podielov alebo zvyškov rafinačných činidiel. Adsorpcia sa v prípade výroby mazacích olejov nahradzuje hydrogenačnými procesmi.

V poslednej dobe sa adsorpcia využíva pri zachytávaní pár uhľovodíkov pri skladovaní benzínu ako účinný nástroj znižovania emisií VOC.